Запалення слизової оболонки матки або ендометрит: причини, симптоми, способи лікування й наслідки. – Гінекологія – TCH.ua – ТСН – Телевізійна служба новин

Ендометрит (запалення матки) може бути гострим або хронічним. Трансвагінальні процедури, особливо вишкрібання або встановлення спіралі, часто є причиною розвитку запалення ендометрії.

Симптоми ендометриту можуть виражатися у вигляді патологічних виділень або тривалих менструальних кровотеч. Гостре запалення викликає біль у нижній частині живота і супроводжується підвищенням температури. Якщо ви вчасно не відреагували на симптоми, запалення може поширитися на яєчники і, як наслідок, викликати безпліддя.

Причини і симптоми ендометриту

Ендометрит – інфекція ендометрію (слизової оболонки матки), зазвичай, висхідного типу. Захворювання є компонентом запальних патологій органів малого тазу (зустрічається під абревіатурою PID).

У формуванні ендометриту можуть брати участь не тільки гінекологічні маніпуляції, але і різні патогени: хламідії, гонорея, Streptococcus agalactiae, CMV (цитомегаловірус), HSV (вірус простого герпесу), Mycoplasma hominis. Ендометрит може минати як гострий або хронічний процес з наявністю системних ознак запалення або мізерні симптоматичні прояви.

Ендометрій відіграє важливу роль у репродукції людини, і це запалення може серйозно зашкодити репродуктивним планам.

Ендометрит або інфекція шийки матки можуть бути наслідком невилікуваного запалення піхви, чому сприяє порушення природного балансу мікрофлори піхви і зміна pH від кислого до лужного. Деякі фахівці вважають, що запалення в матці частіше розвивається у жінок, які використовують внутрішньоматкові спіралі і тривало приймають препарати з сильною проносною дією.

Факторами, що підвищують ризик захворювання, є аборт, якщо після нього залишилися фрагменти плодового яйця або плаценти, зміщення матки в результаті травми, ризикована сексуальна поведінка (незахищений статевий акт з багатьма партнерами, рання сексуальна активність), зниження імунітету, переохолодження, неналежна особиста гігієна. Інші фактори ризику включають атрофічні зміни епітелію через гормональні порушення, наприклад, під час менопаузи.

Як проявляється ендометрит?

Запалення матки може давати такі симптоми: постійний свербіж і печія у піхві, біль і тиск в нижній частині живота, рясні і міжменструальні кровотечі, жовтуваті, гнійні виділення з піхви, а також білі, рясні виділення на пізній стадії хвороби. Під час фізичного огляду або використання дзеркала гінеколог виявляє почервоніння і невелику гіперплазія матки.

Симптоми ендометриту також включають втрату апетиту, нудоту, закреп, загальну слабкість тіла, біль у голові та спині, лихоманку, біль під час статевого акту. Запалення матки у жінок після пологів може виявлятися збільшенням частоти серцевих скорочень.

Іноді запалення шийки матки або ендометрія минає безсимптомно. Ось чому регулярні візити в гінекологічний кабінет і правильна інтимна гігієна так важливі для профілактики репродуктивного здоров’я жінок.

Діагностика та лікування

У разі підозри на запалення матки слід проводити лабораторні аналізи: мікробіологічне дослідження піхви, аналізи крові, загальні аналізи сечі або посів крові і сечі. Остаточний діагноз отримують на підставі гистопатологічного дослідження.

У разі гострого ендометриту бажано відпочивати і залишатися в ліжку. У разі легких форм захворювання можуть бути корисні холодні компреси в нижній частині живота, легкозасвоювана дієта, а також знеболювальні та спазмолітики. Більш важкі форми ендометриту вимагають застосування антибіотиків і глюкокортикостероїдів.

У деяких випадках ендометрит може вимагати застосування антибіотиків і препаратів естрогену, які прискорюють регенерацію і загоєння ендометрію.

Якщо в порожнині матки є залишки плаценти, які відповідальні за розвиток запалення, слід провести процедуру з їхього  видаленню і після стати до фармакологічного лікування.

Під час лікування слід виключити сексуальні контакти. Можливо знадобиться лікування партнера.

Ускладнення і наслідки

Існує ризик того, що нелікований ендометрит буде поширюватися фаллопієвими трубами до яєчників. Це стає причиною утворення спайок, які можуть призвести до закупорки маткових труб і перешкоджати вагітності. Крім того, запалення може поширитися на сечовий міхур або черевну порожнину, викликаючи важкі патологічні процеси.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.